0 czy 1 na końcu =WYSZUKAJ.PIONOWO?

Przez kilka lat używania formuły =WYSZUKAJ.PIONOWO (czy też =VLOOKUP'a w angielskiej wersji Excela) zawsze tak tłumaczono mi ostatnią jego część: "Na końcu dawaj zawsze 0". "Dlaczego?"- pytałem. I wiecie co? Nigdy nie uzyskałem dobrej odpowiedzi dlaczego "1" jest złym wyborem. Ale żeby niczego nie popsuć zawsze słuchałem moich kolegów :)


Dlatego dzisiaj rozwieje Wasze wątpliwości, przedstawiając przykład stosujący "1" na końcu formuły. Świadczy on o "najbliższym dopasowaniu" do wartości, której szukamy.


Najbliższe dopasowanie przeanalizujemy na podstawie krótkiej listy studentów, którzy niecierpliwie czekają na wynik swojego egzaminu:


Wykładowca, który zorganizował egzamin, postanowił stworzyć następującą siatkę ocen dla swoich studentów:


Rozpoczynamy wpisywanie nazwy funkcji w komórce C2, czyli na wysokości pierwszego studenta:


Po wpisaniu nazwy funkcji (poprzedzonej znakiem równości) i otwarciem nawiasu dla argumentów, uzyskujemy dużą podpowiedź systemową dzięki użyciu opcji "Wstaw funkcję":


Wypełniamy argumenty formuły: szukamy punktów Antoniego w takiej tabeli źródłowej, żeby zbliżony wynik był umieszczony w pierwszej kolumnie, a następnie wskazujemy, że finalnie chcemy uzyskać wynik trzeciej kolumny z tej tabeli. Na końcu pozostaje miejsce na zbliżone dopasowanie, a więc na cyfrę 1:


Opcjonalnie możemy wpisać słowo PRAWDA w miejscu ostatniego argumentu. Dzięki takiemu ustawieniu, Excel wyszuka nam najlepszego dopasowania w pierwszej kolumnie:


Ponieważ nasza formuła będzie musiała być przeciągnięta do pozostałych linii ze studentami, należy zablokować tabelę źródłową (po zaznaczeniu zakresu należy wcisnąć F4 na klawiaturze):Przeciągamy gotową formułę:I uzyskujemy poniższy wynik:


Jak działa =WYSZUKAJ.PIONOWO z jedynką na końcu?

Wszystkie wartości w pierwszej kolumny tabeli źródłowej muszą być posortowane rosnąco.

Excel szuka 17 pkt w tabeli źródłowej, a w razie niepowodzenia sprawdza, która wartość była ostatnią mniejszą od 17.

Od tej pory działanie formuły nie różni się niczym od tej z dokładnym dopasowaniem.


Zwróć uwagę na to, że gdy zmienimy nasze formuły na dokładne dopasowania (a więc umieścimy 0 w ostatnim argumencie), Excel nie znajdzie nam żadnych wyników. To dlatego, że system szuka nam wtedy wartości 23, 17 oraz 28 w pierwszej kolumnie tabeli źródłowej.

Ponieważ tabela nie zawiera DOKŁADNIE takich rekordów (a jedynie przybliżone), nie pokaże wyników końcowych:Jedynym scenariuszem na pokazanie wyników z 0 na końcu formuły byłaby zmiana punktów na taką, która będzie widoczna w pierwszej kolumnie tabeli źródłowej:


Mam nadzieję, że od teraz będziesz w stanie rozróżnić formułę =WYSZUKAJ.PIONOWO na podstawie ostatniego argumentu:

0 (lub FAŁSZ) - gdy chodzi o dokładne dopasowanie

1 (lub PRAWDA) - gdy chodzi o przybliżone dopasowanie


W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu na biuro@excellentenglish.pl :)

28 wyświetlenia

©2019 by Excellent English. Proudly created with Wix.com